Obserwatorzy

piątek, 6 maja 2016

milczenie demoralizuje nr 43 czyli porzućcie nadzieję

Porzućcie nadzieję












Społeczeństwo obywatelskie. Czy już je mamy czy dopiero do tego dążymy? Jeśli przyjąć logikę niektórych środowisk ( np. myślenia o konstytucji ) to minione 25 lat w Polsce to okres przejściowy. Skoro tak to i rozwój społeczeństwa obywatelskiego dopiero wychodzi z pieluszek. Myślę ,że to fałszywa teza , bo to że Polska była pod sowiecką dominacją nie oznacza , że lata 70 i 80 były nieobecne w rozwoju demokracji i społeczeństwa. Był to raczej przyspieszony kurs na pewno z wieloma wadami ale jednak. Trudno Polskę porównywać do demokracji rozwiniętych i ugruntowanych. Z naszą frekwencją wyborczą mieścimy się gdzieś w ostatniej  ćwiartce państw Europy. Klasa polityczna robi wiele aby zniechęcić i obrzydzić obywatelom udział w życiu publicznym. Niestety nasi obecni politycy w swojej większości należą do starego pokolenia z korzeniami w Solidarności. Ich rodowód determinuje potrzebę walki i konfliktu. U nich bardziej jest obecna ideologia „burz” niż „ buduj” .Tak oto od lat obserwujemy konflikt nie o pryncypia ale o dowolną bzdurę mało istotną z punktu widzenia społeczeństwa ale skutecznie wciągającą w wir kłótni i sporów obywateli naszego kraju. Para idzie w gwizdek. Oczywiście sztandarowym przykładem polityki konfliktu jest Kaczyński i jego partia ale również politycy PO są skażeni tą samą cechą negatywną. Niestety ci wiodący politycy pociągają za sobą rzeszę miernot politycznych, już całkowicie bezideową ale chętnie zbijającą swój kapitał na cynicznym pod publiczkę „mordobiciu”. Społeczeństwo swoim zmysłem wychwytuje te fałszywe nuty i przestaje wierzyć w jakieś bliżej nie sprecyzowane szczere intencje polityków co dodatkowo zniechęca do wyborów i wpływa na powiększenie selekcji negatywnej do polityki. Za ostanie 25 lat dorobiliśmy się niewielu polityków działających z sensem i nie generujących niepotrzebnych swarów. Niska jakość klasy politycznej jest obecnie głównym czynnikiem odstręczającym obywateli od polityki i powoduje ,że układ polityczny kisi się we własnym sosie od lat. Drugim poważnym czynnikiem powodującym marność naszego społeczeństwa obywatelskiego są błędy w wychowaniu i edukacji młodzieży. Po czasach socjalizmu nastąpiło odbicie na prawo , które całkowicie zdusiło centrowe i lewicowe tendencje , które w sposób naturalny dominują wśród młodzieży demokracji rozwiniętych. Jak ocenić wychowanie i edukację młodych ludzi , kiedy widzę jak młoda działaczka ONR-u bez wstydu ( i właściwie słusznie bo żarliwie wierzy w to co mówi ) , mówi dziennikarzowi, że powinniśmy natychmiast wyjść ze struktur Unii Europejskiej , bo ta zabiera nam suwerenność tak jak sowieci. Kto ją uczył historii ? W jakiej szkole ? Dlaczego takie kłamliwe poglądy znajdują coraz więcej młodych słuchaczy? Czy tego chcieliśmy? To tylko jeden z wielu przykładów .
Dla mojego pokolenia postęp ostatnich 25 lat jest ogromny. Zapomnieliśmy jednak ,że obecni 20 i 30 latkowie nie będą porównywać Polski dziś z Polską wczoraj tak jak my. Oni porównują Polskę z Zachodem i właściwie trudno się dziwić ich rozczarowaniu jeśli nikt wyraźnie nie mówił z jakiego
zapóźnienia gospodarczego od 25 lat wychodzimy. Dodatkowo gonimy cały czas czołówkę państw rozwiniętych z naszymi rozbudzonymi aspiracjami i miernym zarządzaniem gospodarką i polityką.
Młodzieży chyba nikt nie mówi prostej ale brutalnej prawdy ,że jeśli nawet obecna prosperity dla Polski potrwa 50 lat to z poziomem państw zachodnich zrównamy się może za 30-40 lat.
Oczywiście nie zamyka to drogi do zarabiania w naszym kraju nawet dużych pieniędzy ale to jak zawsze i wszędzie dotyczy wąskiej grupy ludzi.
Każde wystąpienie polskiego polityka do naszej młodzieży jeśli ma być rzetelne i uczciwe nie powinno obiecywać mieszkań, drugiej Irlandii , łatwych kredytów , programów dla młodych rodzin ale zaczynać się od słów Churchila :
„I have nothing to offer but blood , toil, tears and sweat.”
Czy kogoś stać na taką szczerość i uczciwość?

obraz: "Lekcja anatomii doktora Tulupa" Rembrandt




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz